Aktualności
Na stronie projektu jest już dostępna książka „Właściwe użycia składniowe polszczyzny. Poradnik z ćwiczeniami nie tylko dla Ukraińców” autorstwa Ally Kravchuk i Małgorzaty Gębki-Wolak.
Opracowanie jest najważniejszym efektem projektu badawczo-dydaktycznego „Wzajemny transfer językoznawstwo – glottodydaktyka: współczesne problemy normatywne składni w języku ogólnopolskim i w polszczyźnie użytkowników z pierwszym językiem ukraińskim” w ramach programu „Polonista” NAWA.
Dostępna jest także bibliografia z zakresu składni.
więcej »11 czerwca 2024 roku odbyło się ostatnie w ramach projektu „Wzajemny transfer językoznawstwo – glottodydaktyka: współczesne problemy normatywne składni w języku ogólnopolskim i w polszczyźnie użytkowników z pierwszym językiem ukraińskim” seminarium naukowe, w którym jako referentki zabrały głos wykonawczynie projektu Alla Kravchuk i Małgorzata Gębka-Wolak.
więcej »6 czerwca 2024 roku Alla Kravchuk wygłosiła online referat na Międzynarodową Konferencji Naukowej „Tożsamość narodowa a tożsamość pogranicza” (Lublin, 6–7 czerwca 2024 roku), organizowanej przez Komisję Polsko-Ukraińskich Związków Kulturowych PAN (Oddział w Lublinie) przy współpracy z Towarzystwem Naukowym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Katedrą Historii Ukrainy Kijowskiego Uniwersytetu im. Borysa Hrinczenki.
więcej »13, 14 i 21 maja 2024 roku w ramach realizacji przez A. Kravchuk projektu w ramach programu „Polonista” NAWA odbyło się testowanie ćwiczeń przyszłej publikacji A. Krawczuk i M. Gębki-Wolak „Właściwe użycia składniowe polszczyzny. Poradnik z ćwiczeniami nie tylko dla Ukraińców”. Praca z trzema różnymi grupami studentów zaowocowała ważnymi spostrzeżeniami dotyczącymi proponowanych ćwiczeń.
więcej »23 kwietnia 2024 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu zorganizowano seminarium naukowe w ramach realizacji zadań projektu „Wzajemny transfer «językoznawstwo – glottodydaktyka»: współczesne problemy normatywne składni w języku ogólnopolskim i w polszczyźnie użytkowników z pierwszym językiem ukraińskim.” Oprócz realizatorek tego projektu, A. Kravchuk i M. Gębki-Wolak, w seminarium jako referentki głos zabrały także inne naukowczynie, w tym także realizujące swoje projekty w ramach programu „Polonista” Chrystyna Nikołajczuk i Sofija Butko.
więcej »19–20 kwietnia 2024 roku na Narodowym Uniwersytecie Lwowskim im. Iwana Franki odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa z okazji 20-lecia Katedry Filologii Polskiej (https://philology.lnu.edu.ua/news/mizhnarodna-naukova-konferentsiia-suchasni-vyklyky-u-vykladanni-ukraintsiam-polskoi-movy-literatury-ta-kultury), której kierownikiem jest prof. Alla Kravchuk realizująca w tym roku na UMK w Toruniu projekt badawczo-dydaktyczny w ramach programu „Polonista”.
Na konferencję zatytułowaną „WSPÓŁCZESNE WYZWANIA W NAUCZANIU UKRAIŃCÓW JĘZYKA, LITERATURY I KULTURY POLSKIEJ” zgłosiło się ponad 140 uczestników z 5 krajów (program konferencji: https://philology.lnu.edu.ua/wp-content/uploads/2024/04/Programa_2024.pdf).
więcej »8 kwietnia 2024 roku Alla Kravchuk wygłosiła referat na seminarium lingwistyczno-dydaktycznym pt. „Nauczanie języka polskiego na ukraińskich uczelniach”, organizowanym dla lektorów języka polskiego z Ukrainy przez Narodowy Uniwersytet „Politechnika Lwowska” i Uniwersytet Szczeciński.
więcej »22 marca 2024 roku Alla Kravchuk wygłosiła online referat na Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Praktycznej „Komunikacja międzynarodowa w dziedzinie oświaty” (21-22.03.2024, Narodowy Uniwersytet Chmielnicki, Ukraina), zorganizowanej we współpracy czterech uniwersytetów ukraińskich oraz czterech uczelni zagranicznych (Polska, Czechy, Turcja, Węgry).
więcej »
6 marca 2024 roku odbył się kolejny wykład na temat polskiej składni łączący studentki ze Lwowa i Torunia oraz doktorantki i wykładowczynie z ośrodków polonistycznych obu uczelni. Prof. Alla Kravchuk przedstawiła tym razem typy odstępstw od normy składniowej oparte na kryterium pochodzenia (interferencje zewnętrzne i interferencje wewnętrzne) oraz ze względu na rangę błędu („stopnia” niepoprawności).
więcej »W dniach 1 i 2 marca 2024 r.oku Alla Kravchuk i Małgorzata Gębka-Wolak uczestniczyły w konferencji glottodydaktycznej pn. "Nowe perspektywy w nauczaniu języka polskiego jako obcego". Konferencja została zorganizowana z okazji 30-lecia Studium Kultury i Języka Polskiego dla Obcokrajowców UMK.
więcej »27 lutego 2024 roku Alla Kravchuk, realizując projekt badawczo-dydaktyczny w ramach programu Polonista NAWA, przeprowadziła kolejny wykład na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Był to pierwszy wykład z cyklu: Typy odstępstw od normy składniowej w polszczyźnie użytkowników z pierwszym językiem ukraińskim. Jego odbiorcami byli studenci pierwszego roku studiów magisterskich filologii polskiej [specjalność nauczycielska] UMK oraz (on-line) studentki czwartego roku polonistyki (studia licencjackie) Narodowego Uniwersytetu Lwowskiego im. Iwana Franki.
więcej »21 lutego 2024 roku prof. Alla Kravchuk z Narodowego Uniwersytetu Lwowskiego im. Iwana Franki przeprowadziła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w ramach stażu badawczo-dydaktycznego (program Polonista Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej) wykład na temat „Rekcja dopełniaczowa a rekcja biernikowa: problemy Ukraińców i Białorusinów uczących się języka polskiego”. Uczestnikami wykładu byli uczestnicy kursu przygotowującego do podjęcia studiów w Polsce.
więcej »2 lutego 2024 roku, w czasie obrad sekcji polonistycznej w ramach corocznej Konferencji Naukowej na Narodowym Uniwersytecie Lwowskim im. Iwana Franki, Alla Kravchuk przedstawiła online referat „Rekcja biernikowa w poradniku z zakresu polskiej składni dla Ukraińców”, którego materiały są częściowym rezultatem aktywności badawczo-dydaktycznych projektu „Wzajemny transfer „językoznawstwo – glottodydaktyka”: współczesne problemy normatywne składni w języku ogólnopolskim i w polszczyźnie użytkowników z pierwszym językiem ukraińskim” realizowanego w ramach Programu Polonista NAWA (2023–2024).
więcej »W piątek 1 grudnia 2023 roku ma Wydziale Humanistycznym UMK odbyło się seminarium naukowe, podczas którego zostały zaprezentowane 3 projekty przygotowywane w ramach programu NAWA "Polonista".
więcej »6 października 2023 roku, w ramach ogólnopolskiej konferencji „Synchronia i diachronia: zbliżenia i dialogi. Od świata do języka – stałość i zmienność w językach słowiańskich” (6-7.10. 2023, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Alla Kravchuk z Narodowego Uniwersytetu Lwowskiego im. Iwana Franki, realizująca w latach 2023-24 projekt NAWA „Polonista” pt. „Wzajemny transfer „językoznawstwo – glottodydaktyka”: współczesne problemy normatywne składni w języku ogólnopolskim i w polszczyźnie użytkowników z pierwszym językiem ukraińskim” na UMK w Toruniu, oraz jej opiekun naukowy z UMK, Małgorzata Gębka-Wolak wygłosiły dwa referaty prezentujące założenia projektu i procedurę badań naukowych stanowiących jego ważną część.
więcej »Pani prof. Alla Kravchuk z Narodowego Uniwersytetu Lwowskiego im. Iwana Franki we Lwowie rozpoczęła na Wydziale Humanistycznym UMK realizację projektu badawczego pt. Wzajemny transfer „językoznawstwo – glottodydaktyka”: współczesne problemy normatywne składni w języku ogólnopolskim i w polszczyźnie użytkowników z pierwszym językiem ukraińskim w ramach przyznanego stypendium w Programie stypendialnym dla studentów i naukowców Polonista NAWA.
więcej »